top of page
Vyhledat
Bc. Eva Liptajová

2. část Zodpovědná firma versus chemie


Na světě existuje již více než 100 000 různých chemikálií, bez toho, že by se monitorovala nebo omezovala jejich využívání. Jaké procento z tohoto čísla je podrobeno nějakým zkouškám? V našich tělech lze najít stopy 200 chemikálií, které naši předci vůbec neznali. Některé z nich jsou ve větších koncentracích toxické, jiné mohou mít už v malém množství karcinogenní účinky. Navíc nemusí mít jednotlivá chemikálie v našem těle sama o sobě žádný dopad, ale v kombinaci s jinou se může stát nebezpečnou. Množství neotestovaných interakcí mezi různými chemikáliemi, které jsou vypouštěny do přírody, překračuje tři miliardy možných kombinací.

Vzhledem k tomu, jak málo toho víme, je velmi obtížné vystopovat původce našich onemocnění k jejich zdroji v našem životním prostředí. Jistá onemocnění se vyskytují v bohatých zemích v mnohem větší míře než v méně rozvinutých částech světa, což může odrážet sníženou úroveň odolnosti jejich obyvatel. Tato onemocnění zahrnují zánětlivé autoimunitní poruchy, jako jsou astma, alergie, lupénka, roztroušená skleróza a spousta dalších.

Vědci nijak nespěchají v hledání spojitosti mezi určitými typy rakoviny a některými možnými původci v našem prostředí jako jsou třeba dráty vedení vysokého napětí, polychlorované bifenyly v řekách nebo váš mobilní telefon. Jen málo karcinogenních katalyzátorů bylo prostudováno tak zevrubně či potvrzeno s takovou jistotou jako cigaretový kouř. Přesto mohou být původci některých onemocnění vystopováni k jejich zdroji v životním prostředí. Byla například prokázána spojitost mezi konzumací velkého množství dravých ryb, jako jsou tuňáci a mečouni, a otravou rtutí.

Do našich vod také přidáváme velké množství dusíkatých látek a fosfátů z odpadních vod a hnojiv. Tyto chemikálie pak představují živiny pro různé druhy řas a sinic vytvářejících vodní květ, který omezuje množství kyslíku ve vodě a hromadně dusí rybí populace. Tímto procesem, zvaným eutrofizace, trpí polovina všech jezer a vodních ploch v Asii, Evropě a Severní Americe.

Pozměnili jsme přírodu kolem nás.

Vypůjčili jsme si z přírody tolik, že to nejsme schopni splatit.

Následky ekologické nedbalosti pro lidskou populaci jsou ještě zřetelnější v zemích, jako jsou Čína a Indie, kde žije velké procento obyvatel na hranici chudoby nebo za ní. Mizející zdroje jen dále zhorší každodenní základní problémy nedostatečné dostupnosti stravy, pitné vody a hygieny.

Jako lidé jsme součástí přírody. Pokud bychom nikdy nepřišli do kontaktu s divokou přírodou nebo se o ní nemohli nijak dozvědět, naprosto bychom ztratili pojem o lidském měřítku. Naše schopnost pociťovat úžas vychází z toho, že můžeme vnímat sílu přírodních živlů. Poznáme sami sebe lépe, pokud se staneme tváří v tvář majestátu neznáma.


15 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
    bottom of page