top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraEva Liptajová

Pomoc druhému


Pomoc druhému aneb jak jsem se stala dobrovolnicí.

Koncem roku 2018 jsem se stala dobrovolnicí organizace Maltézské pomoci, o.p.s., která byla založena v r. 2002 Suverénním řádem maltézských rytířů, kdy týden co týden jezdím do domova seniorů za 96-ti letou babičkou, abych jí přinesla radost a naději do dalších dnů. Hodně si povídáme, čteme, procvičujeme paměť a pokud to jde, tak se vydáváme na procházky.

Dobrovolnicí jsem se stala, protože jsem měla nutkavý pocit vrátit světu hojnost, které se mi dostává každým dnem, a za kterou jsem neskonale vděčná.

Někde jsem četla, že motivace dobrovolníků je mix ega a altruismu. Ego bych zde definovala jako touhu naučit se něčemu novému, tedy získat určité schopnosti. Altruismem chápu pomáhat druhým bez nároku na odměnu, věnovat to nejcennější, co v životě máme a to je čas. Být dobrým a užitečným člověkem pro dnešní svět.

Mé dobrovolnické aktivity zastřešuje Řád maltézských rytířů, jehož hlavním mottem je:

„Tuitido fidei et obsequium pauperum"

(Obrana víry a pomoc potřebným)

Řád byl založen blahoslaveným Gerardem roku 1048 a společně s mnišskou komunitou provozoval nemocnici (tzv. xenodochium), ve které pomáhali potřebným. Již od počátku bylo k potřebnému člověku přistupováno se vší úctou, proto rytíři oslovovali své pacienty a nemocné „naši páni“. Takový postoj byl v té době unikátní.

Maltézská pomoc se řadí mezi nejstarší charitativní organizace na světě. Základním cílem Maltézské pomoci je služba nemocným a potřebným v duchu křesťanské lásky k bližnímu. Více informací o činnosti Maltézské pomoci naleznete na stránkách http://www.maltezskapomoc.cz/

Osmihrotý kříž, který je logem řádu Maltézských rytířů odkazuje na osm ctností dle evangelijních blahoslavenství („Mt 5").

Láska

Moudrost

Spravedlnost

Statečnost

Umírněnost

Milosrdenství

Víra

Naděje

Maltézská pomoc v blízké době chystá dvě akce, na kterých potřebuje pomoc od dobrovolníků. Jedná se o Potravinovou sbírku a pomoc při setkání vozíčkářů na Velehradě.

Potravinovou sbírku organizuje paní Věra Fialová, v případě zájmu se obraťte přímo na ni. Více informací k této akci se dočtete níže.

Informace o setkání vozíčkářů i způsob přihlášení se dočtete zde: http://www.maltezskapomoc.cz/uherske-hradiste/novinky/pripojte-se-k-dobrovolnikum-na-mezinarodnim-setkani-vozickaru-na-velehrade

Sbírka potravin a drogerie se uskuteční v sobotu 18. května 2019 od 8:00 do 18:00 hodin. Sbírku organizuje Česká federace potravinových bank ve spolupráci s Charitou ČR, Nadějí, Armádou Spásy a Slezskou Diakonií.

Během konání sbírky budou moci zákazníci darovat trvanlivé potraviny a drogistické zboží do košíků za pokladnami. Darované zboží poputuje primárně do Maltézské pomoci, která pak rozhodne, kdo je potřebný (rodiny s dětmi, senioři v nouzi, atd...). Pokud by se Vám povedl najít čas v tento den (klidně třeba jen dvě hodiny, dobrovolníci se mohou prostřídat), vašim úkolem by bylo oslovení lidí, kteří vchází do prodejny, a nabízení letáčků o této akci se seznamem konkrétních věcí, případně pomoc s vážením či uskladněním věcí do krabic, to už bychom se domluvili dle potřeby...

Pokud váš zájem trvá, ozvěte se prosím co nejdříve p. Věře Fialové na tel.číslo: 731 128 596, která má organizaci této akce na starosti, a se kterou byste pak domluvili konkrétní činnost a dobu, která vám bude vyhovovat.

Pokud přemýšlíte o dobrovolnictví v jakékoliv podobě, doporučuji Vám obrátit se na milou mladou paní Mgr. Alžbětu Dvořákovou, DiS., která je koordinátorkou dobrovolníků.

Tel. číslo +420 732 789 001 nebo e-mail: alzbeta.dvorakova@maltezskapomoc.cz

Děkuji, že jste při čtení došli až sem a těším se, že se řady dobrovolníků budou rozšiřovat.

S přáním krásných Velikonoc,

Eva Liptajová


32 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

SPOLU Olomouc

    bottom of page