VOLEJTE : 777 599 963
Eva Liptajová
Tropické dřevo
Dovoz tropického dřeva do České republiky stoupá. Od roku 1999 se během pěti let
množství importované suroviny ztrojnásobilo. Nejvíce se k nám dováží dřevo z několika afrických zemí: na prvních příčkách se umisťují Guinea, Gabun a Kongo.
Tyto země se potýkají s problémy s ubýváním a devastací tropických deštných pralesů. Nadměrnou těžbou dřeva jsou ohroženy hlavně gabunské národní parky. Kolem 80 % gabunské produkce tropického dřeva proudí do zemí Evropské unie. Asi 80 % tropického dřeva pokáceného v pralesích povodí řeky Kongo jde přímo na vývoz; největšími odběrateli jsou přitom Evropská unie a Čína. Na nezákonné těžbě dřeva vydělávají zločinné gangy často spojené s vojenskými diktátorskými režimy.
Některé tropické dřeviny jsou vhodné pro mechanické zatížení jako nosné konstrukce,
pojezdové rampy, pochozí rošty, dlažbu, lávky, mola, jiné druhy se používají pro obklady, fasády, pergoly, slunolamy, ploty, protihlukové stěny apod. Oblíbené jsou dýhy a překližky, z vzácných dřev se vyrábí dekorativní nábytek.
Výhodou tropických dřevin je, že jsou pro použití v exteriéru tzv. bezúdržbové, což znamená, že se nemusí dodatečně povrchově upravovat ani hloubkově impregnovat. Proto jsou oblíbené pro výrobu zahradního nábytku, jenž je u nás běžně k dostání v prodejnách obchodních řetězců i ve specializovaných obchodech.
Podle kalkulací odborníků činí dovoz nezákonně vytěženého dřeva do České republiky zhruba 100 000 krychlových metrů ročně: tedy řádově desítky tisíc stromů.
Použití tropického dřeva je tedy velmi kontroverzní otázkou. Každý, kdo má možnost volby, by se před koupí exotického dřeva měl informovat, zda mu domácí dřeviny neposkytnou podobné možnosti jako výrobky z tropického dřeva.